Svesni upijajući um (uzast 3.-6. godina), obeleževa pojavu svesti, volje, ovladavanje jezikom, javljanje veština. Pokazuje svesnu glad za znanjem i sticanje složenijih veština. Za dete predškolskog uzrasta broj predstavlja brojanje, odnosno dete ne razume smisao broja. Sticanje pojma broja počinje formiranjem pojma skupa. Kao i za mnoge druge aspekte razvoja, kako bi se stimulisao razvoj početnog matematičkog obrazovanja potrebno je da detetovo okruženje bude takvo da ga podstiče na dalja saznanja i istraživanje. Sami matematički pojmovi nastaju kao rezultat sinergije podataka koji saznajemo čulima i njihove misaone sadržine.
Najbolji način za učenje početnih matematičkih pojmova jeste na konkretnim primerima, kao i kada materijal za učenje povežemo sa primerima iz sveta koji dete okružuje – što i jeste najefikasnija priprema za testiranje za prvi razred i polazak u školu uopšte.
Kada su zadaci koji dajemo deci jednostavni i prikazni na jasan i uzrastu prilagođen način, rešavajući ih dete predškolskog uzrasta razvija kogniciju odnosno logičko mišljenje dok bojeći, spajajući linije i popunjavajući bolja razvijaju grafomotoriku i pripremaju mišiće šake za pisanje. A posebno ih raduje kada za uloženi trud dobiju i pohvalu – diplomu za savladano gradivo 🙂
Iako pojedini smatraju da decu ne bi trebalo pre škole opetrećivati učenjem, kada se igramo i pustimo dete da istražuje svet oko sebe mi negujemo detetova interesovanja i stimulišemo zonu narednog razvoja – jer deca su po prirodi radoznala i prateći detetovu ličnost pripremamo ih za život.
“Igra je za dete najozbiljniji vid učenja.”
UČITE LAKO –BROJEVI I SUPROTNOSTI
MOŽETE DA PRONAĐETE NA SAJTU IZDAVAČA ENCOBOOK.
Tekst je napisan u saradnji sa izdavačem, što ni na koji način nije uticalo na formiranje mog mišljenja o proizvodu.