Da li nas škola uči da učimo?
Na Instagram profilu Pitajte defektologa smo započeli diskusiju o ovoj temi, a po vašim reakcijama i odgovorima u DM-u, rekla bih da je većina nas imala iskustvo da su pojedinici ti koji su nas učili da učimo.
Proces učenja jeste takav da je bitno da posmatramo, istražimo, zaključimo i da doživimo taj “aha” momenat. Kada nema tog AHA to znanje ne ostaje trajno i neće se desiti transfer na druge oblasti sa kojima može biti povezano.
I tako dok sam sinoć pisala sa vama u inboksu shvatila sam da knjiga “Miš lavljeg srca” priča upravo o ovome, priča o hrabrosti je u stvari priča o učenju koje neposredno ima za cilj razvoj samopouzdanja.
Jedna sićušna životinja je posmatrala, istraživala i doživela svoj AHA trenutak koji je doprineo tome da nešto nauči i da razvije samopouzdanje i samopoštovanje.

Bio jednom jedan miš koji je bio uplašen. Njegova veličina mu nije pomogla da nađe svoje mesto u društvu. Zbog toga je odlučio da nauči da riče.

POSMATRAO JE.
ISTRAŽIVAO.
ZAKLJUČIO JE: “Lav će me naučiti.”
“AHA” momenat mu je doneo samopouzdanje i hrabrost da krene ka lavu. A šta se tamo dogodilo je istorija.

ČEMU UČIMO DECU?
Da li ih učimo da istažuju?
Da li ih podstičemo da krenu na svoje putovanje?
Da li im razvijamo samopouzdanje da se izbore za sebe?
PUT UČENJA – Posmatram. Mislim. Pretražujem. Planiram. Učim i širim svoje znanje. AHA. Imam samopouzdanja.
Kako bi od najranijeg uzrasta podržali razvoj samopouzdanja i samopoštovanja od srca preporučujem priču u stihu, priču i hrabrosti snazi, ali i putu učenja kojim bi trebalo da učimo našu decu.

MIŠ LAVLJEG SRCA
MOŽETE DA PRONAĐETE NA SAJTU IZDAVAČA JRJ MOJ IZDAVAČ.

Tekst je napisan u saradnji sa izdavačem, što ni na koji način nije uticalo na formiranje mog mišljenja o proizvodu.
Da li mislite da je bitno da nakon citanja neke knjige sa decom pokusamo da im objasnimo poentu ili da vidimo da ce dete samo izvuci iz price?
Po mom mišljenju potrebno je popričati sa detetom o knjizi, pitati ih šta im se dopalo, zašto, pa onda povesti razgovor šta je neki lik mogao drugačije da uradi (naravno celu priču prilagođavamo uzrastu deteta). To ne mora da bude svaki put, ali povremeno nije na odmet.