“Deci nije potrebno da im pokažemo kako da se povežu sa prirodom. To je integirsano u njihovoj krvi. Pravi ključ za razvoj je da ih izvedemo napolje i jednostavno ih pustimo da se ponašaju u skladu sa svojom prirodom.” – S.D.Sampson
U tekstu “Hajde da se igramo napolju” napisani su benefiti boravka napolju, sada ću ih samo pobrojati kao podsetnik:
- Boravak na suncu,
- Aktivna igra,
- Razvoj egzekutivnih funkcija,
- Socijalizacija.
Iako sve ovo znamo i imamo na pameti, danas deca manje vremena provode napolju, mnogi od nas nemaju dvorišta, a sa druge strane tu je manjak vremena u toku dana za sve obaveze. Iz tog razloga moj odabir za ovomesečnu knjigu za preporuku i listanje jeste jedna koja nas motiviše i poreće da odemo na izlet, malo da se udaljimo iz grada, odemo do neke livade, šume, proplanka,… I zajedno sa decom da krenemo u istraživanje, a u tome nam mogu pomoći Ana i Filip!

Pomoći će nam da saznamo gde stanuju mravi? Gde je najbolje mesto za jednog guštera da se osunča? Koje sve cveće možemo pronaći na livadi (ili šumi)?




Kakav se to zvuk čuje? Da li je to cvrčak ili možda ptica?
Cela slikovnica je napisana tako da podstiče radoznalost i istraživački duh kod deteta, ali i kod nas. Pruža nam priliku da zajedno, kvalitetno provedemo vreme u prirodi učeći kroz igru. Kada se stranice otvore postavljaju nam pitanje u stihu, nude kratak odgovor koji nam daje i predlog šta možemo da potražimo i pogledamo, a kada otvorimo preklopljeni deo saznajemo još – pa tako možemo pronaći maslačak, belu radu, kamilicu ili ljutića u travi i napraviti herbarijum od livadskog cveća.
Za kraj, najvažnija poruka:



ANA I FILIP ISTRAŽUJU NA LIVADI možete da nabavite preko sajta
IZDAVAČKE KUĆE KREATIVNI CENTAR
www.kreativnicentar.rs
Post je napisan u saradnji sa Izdavačkom kućom što ni na koji način nije uticalo na formiranje mog mišljenja o proizvodima.
Dobar dan i pozdrav i Australije, super vam je blog!
Hvala.
Veliki pozdrav,
Marija