Šta je to PECS?
PECS je skraćenica od Picture Exchange Communication System, odnosno prevedeno PECS znači sistem komunikacije putem slike.
Ovaj sistem su razvili Andrew S. Bondy i Lori Frost 1985. godine kao vrstu jedinstvenog, augmentativnog/alternativnog treninga, odnosno agumentativnog/alterativnog načina govora i komunikacije. Prvo je razvijen kao način komunikacije za osobe sa autizmom, ali kasnije je našao primenu u širokom spektru stanja i potreškoći, bez obzira na uzrast.
Ono što se često javlja kao pitanje jeste da li korišćenje PECS-a koči (odgađa) razvoj govora. Istraživanja su pokazala da upotreba govora na ovaj način ne inhibira (ne usporava) razvoj govora već je u nekim slučajevima zaleženo da ga je podstakao (Charlop-Christy M.H. at al, 2002; Flippin M. at al, 2010).
Piramidni pristup
Piramidn pristup edukacije se fokusira na funkcionalne aktivnosti i komunikaciju, snažna potkrepljenja i intervencijske planove ponašanja. Specifičnosti učenja opisane su kroz strukturirane elemente: specifični tipovi lekcija, podsticajne strategije, strategije ispravljanja greške i planovi za generalizaciju. Sam program se fokusira na 9 kritičnih veština komunikacije:
- Traženje željenog objekta,
- Traženje pomoći,
- Traženje pauze,
- Odbijanje,
- Potvrđivanje,
- Odgovaranje na „čekaj“,
- Odgovaranje na funkcionalna uputstva,
- Odgovaranje na znakove za tranziciju,
- Praćenje rasporeda.
Šest faza
Pre svega potrebno je ustanoviti detetova interesovanja, odnosno uspostavlja se hijerarhija potkrepljivača (šta dete najviše voli, šta ne voli), zatim se sve to beleži u za to previđenu ček listu. Učenje programa uključuje rad kroz 6 faza, iako neke osobe možda neće završiti kasnije faze.
- Faza 1 (kako komunicirati) – ova faza uči osobu da inicira komunikaciju menjajući simbol/karticu sa slikom za željeni objekat.
- Faza 2 (Udaljenost i istrajnost) – ova faza zahteva od osobe da prelazi rastojanje. Da bi učinili sistem funkcionalnim osoba mora da nauči da potraži sliku željenog objekta i odnese je komunikacijskom partneru.
- Faza 3 (razlikovanje slika) – učenje kako odabrati sliku koja predstavlja objekt želje, odnosno diskriminacija slika. Sve slike nalaze se na jednom mestu u knjizi kako bi se na taj način olakšalo komuniciranje.
- Faza 4 (struktura rečenice) – ova faza počinje da koristi slike da gradi rečenice, počevši sa „Ja hoću…“ slikom kao prvom na rečeničnoj traci. Kako osoba napreduje u učenju može povećavati broj stvari koje traži na jednoj rečeničnoj traci.
- Faza 5 (odgovaranje na „Šta hoćeš/želiš“) – tokom ove faze osoba uči da odgovara na pitanja.
- Faza 6 (komentarisanje) – sa ovom fazom osoba uči da odgovara na još više pitanja i spontano komentariše stvari koje vidi ili čuje.
Važno je biti dosledan i strpljiv kada radimo kroz faze. Sistem se ponekad odbacuje ukoliko roditelji/vaspitači ne vide brze rezultate. Takođe je važno zapamtiti da PECS nije vrsta tretmana, već program za razvoj interakcije i komunikacije.
2 thoughts on “PECS – Sistem komunikacije putem slike”