Uloga igre u prepoznavanju osećanja
Igra je način pomoću kojeg deca komuniciraju. Kako bi bolje razumeli dete potrebno je da uđemo u njihov svet igre. Platon je još rekao: “Više možemo saznati o osobi u pola sata igre, nego u godinu dana razgovora.” Zato je igra način pomoću kojeg možemo razumeti detetova osećanja.
VULKAN OSEĆANJA
Dečija osećanja koliko god se učinila malo, jesu velika i često ta velika osećanja eruptiraju kroz pokret. Taj pokret može biti i neki vid agresivnog ponašanja prema sebi ili drugima. Te situacije se dešavaju jer dete u tom trenutku ne može da nađe odgovarajuće rešenje za svoja osećanja, a često ih i ne prepoznaje.
Tehnika ” Moj vulkan iznutra” je tehnika Terapije igrom koju je predstavila Clair Mellentin, a bazirana je na kreativnom izražavanju i omogućava detetu da vizuelno predstavi svoje emocije, kako ih oseća i gde ih oseća. Može se koristiti kako bi se to osećanje osvestilo i pre samog “ispada”. Tehnika pomaže detetu da bolje razume signale koje telo daje i da nauči kako da se sa njima izbori.

Izvođenje tehnike
Od materijala su vam potrebni stikeri, flomasteri, bojice ili tempere i šablon crno-belog kolačića (možete ga nacrtati na belom papiru ili preuzeti šablon)
Razgovarajte kako osećanje ljutnje, besa, brige može da se taloži u telu, kao što je u vulkanu lava. Kada je previše stimulusa i pristiska spolja dešava se da ta lava eksplodira.
Postavite detetu pitanja poput:
Kada si ljut/ljuta kakav ti je osećaj u stomaku?
Kada počinješ da se osećaš tako kako ti “radi” srce?
Šta rade tvoje šake i usta kada se osećaš tako?
Iskoristite kreativne alate (flomastere, bojice, stikere,…) i dajte detetu nalog da nacrta kako se oseća taj vulkan iznutra, kako on izgleda, gde se u telu on najviše skuplja.
Identifikujte osećanja u vulkanu. Imenujte ih i zapišite.
Zajedno probajte da nađete tri rešenja šta dete može da uradi kada telo počne da daje znake da će vulkan eruptirati – ” Mogu sa neki da razgovaram kako se osećam” , “Mogu da dišem duboko.”,…
Osvestite, imenujte, primetite, uvažite osećanja.

Izvor: Clair Mellenthin “Play therapy – engaging & Powerful techniques for the treatment of childhood disorders”