Pažnja je sposobnost održavanja budnosti i pozornosti na nekom zadatku. Na nivo održavanja pažnje mogu uticati motivacija, senzorna integracija, uzrast deteta, iskustvo koje dete ima, samopuzdanje. Kod dece, pažnja je naročito značajna za razvoj i učenje. Ponavljanje jedne radnje, odnosno stečeno iskustvo kroz praksu je ključno za razvoj različitih veština. Pažnja nam omogućava da se usredsredimo na važne detalje.
- Senzorna obrada tj. senzorna integracija,
- Logičko mišljenje i izvršne funkcije,
- Samoregulacija,
- Receptivni govor,
- Auditivna obrada informacija (stanje slušnog aparata),
- Okolina i okruženje deteta,
- Motivacija.
Šta može pomoći u razvoju pažnje?
- Ponovljanje uputstva: Kad ste detetu dali upustvo za neki zadatak, podstaknite ga da vam ga ponovi kako biste bili sigurno da je dete shvatilo šta očekujete.
- Kontakt: približite se detetu kako biste bili sigurni da vas može čuti i videti vaše lice.
- Jednostavan jezik: koristite jasne rečenice kako biste objasnili šta bi trebalo učiniti, ako je potrebno, pokažite im šta želite da učine.
- Svedite distrakciju na minimum: kako bi pomogli detetu da održi pažnju dovoljno dugo da shvati informacije koje mu govorite.
- Senzorne igre,
- Igre sa pokretima,
- Vežbe reedukacije psihomotorike,
- Aktivnosti sa jasno definisanim početkom i krajem – zagonetke, laviritni, mozgalice, sudoku,…
Igre sa jasno definisanim početkom i krajem možete pronaći u različitim vežbankama poput 45 igara na putu ili 45 igara na raspustu:
Igre zapažanja, mozgalice i laviriniti su osmišljeni tako da su kratki i jasni, a nalaze u vežbanci malog formata pa se mogu igrati i u toku vožnje kolima ili autobusom, pa na taj način možete prekratiti vreme provedeno u putu.
“Učenje je otkriće da je nešto moguće.” – F.Perls
45 IGARA možete da nabavite preko sajta
IZDAVAČKE KUĆE KREATIVNI CENTAR
www.kreativnicentar.rs
Post je napisan u saradnji sa Izdavačkom kućom što ni na koji način nije uticalo na formiranje mog mišljenja o proizvodima.